Kostely vstupují do nové éry

Mostecko - Dvacet let od pádu totalitní vlády komunistů se na Mostecku začíná dařit kostelům. Rok 2010 je pro ně mimořádně příznivý, přestože průmyslový region oficiálně patří mezi výrazně ateistické oblasti. Oživení přinášejí aktivnější věřící, místní spolky i veřejné instituce, které kvůli rozvoji obcí více spolupracují s církví.

Nejznámější kostel, přesunutý děkanský chrám v Mostě, je od července Národní kulturní památkou. V červnu se do chrámu vrátila po pětatřiceti letech původní vitrážová okna. S větší pozorností veřejnosti pokračuje v Bedřichově Světci obnova kostelíka svatého Jakuba, který je nejstarší církevní stavbou na Mostecku. A do Vánoc vznikne v Mostě nový kostel.

 

Nová fasáda

 

Symbolem houževnaté snahy zachovat pro příští pokolení cenné kulturní dědictví je Horní Jiřetín ohrožený těžbou uhlí. Místní kostel za socialismu chátral. Farář tehdy záplatovat střechu vším možným. Dnes vypadá velká část kostela Nanebevzetí Panny Marie jako v roce 1700, kdo ho dokončil věhlasný architekt Jan Baptista Mathey. Šest let se dělala obnova původního barokního krovu, pak nová střešní krytina v historizující podobě. Teď řemeslníci rekonstruují fasádu na jižní straně objektu. "Po jejím dokončení bude mít polovina kostela fasádu novou. Letos chceme začít ještě obnovu fasády na severní straně, možná i opravu věže. To potrvá asi dva roky," řekl stavební inženýr, odborný správce kostela a místostarosta obce Vladimír Buřt.

 

Kostel je přístupný

 

Opravy stály již přes tři miliony korun. Pomáhá ministerstvo kultury, Ústecký kraj a obec. Zbytek peněz farnost získává z vlastních zdrojů, například z pronájmu části střechy mobilnímu operátoru, který instaloval anténu.

Přestože se kostel opravuje, je otevřen. Pravidelné mše se konají každou neděli. Začínají v 11 hodin. Více bohoslužeb je během církevních svátků. Kostel je znám i koncerty.

 

Benefiční show

 

Letos ožil i kostel ve Vtelně, kam stovky lidí přišly poprvé na Noc kostelů s divadlem, koncerty a módní přehlídkou. V pátek se kvůli vtelenskému kostelu konala v amfiteátru Benedikt benefiční show.

"Střecha kostela potřebuje opravu," sdělila Markéta Hendrychová z občanského sdružení Vtelno žije!. To již při několika společenských akcích vybralo dvanáct tisíc korun na dokončení renovace varhan.

 

Chrám z borovic

 

Novodobým přelomem v historii kostelů na Mostecku bude stavba dřevěného kostela sponzorovaného pravoslavnými z celé Evropy. Kostel vyrobili z borovic v Rumunsku, kde čeká na odvoz. Montovat se má letos na podzim poblíž mosteckého děkanského kostela.

"Z naší strany bude vše hotovo," sdělila Hana Jeníčková, náměstkyně primátora. Město buduje po dohodě s Rumunskem základovou desku.

"Paní velvyslankyně vyslovila velké přání, aby všechno bylo vypořádáno do konce letošního roku," sdělil primátor Vlastimil Vozka.

Podle věřících jsou církevní stavby důležitým místem setkávání, kde uspěchaní lidé mohou snadněji rozjímat. "Kostely mají své genius loci," uvedla Dagmar Pelcová z litoměřické diecéze.

Řada kostelů i přes oživení obecného zájmu chátrá.

Deník Mostecka

(MARTIN VOKURKA)